FAI World Air Games Dubai 2015

Světové letecké hry v Dubaji aneb jak Eda a Kuba s vrtulníkem na zkušenou letěli.

JSME VE SVĚTOVÉ TOP10 ! :)

Devět z deseti čechů se nás ptá, kde jsme na to vzali. Pokud jste ten jeden z deseti, přeskočte tento odstavec. Jídlo, ubytování, půjčení vrtulníku, dopravu, tréninky zaplatil pořadatel tedy Dubajský princ.

Již při příjezdu nastaly mírné komplikace. Očekávaný shuttle bus do hotelu na nás na letišti nečekal. A tak jsme jako nezkušení turisti, s uvolněnými svěrači z nastalé situace, nastoupili do nejdražšího taxíku v Dubaji. Byl to Lexus.

Pohled z šestého patra našeho pokoje byl podobný hraní počítačové hry Grand Theft Auto. Luxusní vozy, které u nás z balkónu vidíte možná jednou za rok projížděly bez ustání 24 hodin denně.

První den nás autobus zavezl na Desert Skydive zónu, což bylo asi 60 km vzdálené, luxusně zařízené aeroklubové letiště uprostřed ničeho. Představte si širokodaleko poušť a uprostřed toho tráva, betonová dráha a klimatizované zázemíčko.

Dubai Desert Zone

Po tréninku parašutistů jsme postavili slalomovou a fendrovou dráhu a začali trénovat. Bohužel k dispozici byly pouze dvě dvaadvacítky a jedna čtyřicetčtyřka, se kterou mělo létat sedm posádek. Zkrátka za dva dny jsme každý tým nalétali pouze 40-60 minut.

Druhý tréninkový den skončil průšvihem. V očích našich kolegů jsme klesli na úroveň bezohledných chuligánů, když jsme si ke konci tréninku necelé čtyři minuty zalétali nad pouští. Bylo to během doby kdy na naší dráze byli britové s R-22. Bylo to silnější než my, nešlo zkrátka té volné chvilky nevyužít. (mrkněte na video dole a pochopíte)

Třetí tréninkový den zrušili a čtvrtý den nastalo ošklivé, větrné počasí, které je prý v Dubaji jen tři po sobě jdoucí dny do roka. Rozhodli jsme se, že v tom větru poletíme první disciplínu - slalom co nejvíc na přesnost, nevynecháme ani jednu branku a to se nám povedlo, měli jsme jen 40 diskvalifikačních bodů Bohužel nás, ale diskvalifikovali pro čas delší než 4 minuty. Přiznám se, že jsem o tomto pravidle pro soutěž AirRace nevěděl.

Dubai Helisport

Před druhou disciplínou nás Irina (hlavní rozhodčí) utěšovala, že nic není ztraceno a že se nám určitě Fender povede a dostaneme se do postupové osmičky. Ten den foukalo ještě víc a my to dotáhli už jen na celkově desáté místo. Závody pro nás skončily a my se už druhý den cítili jako Lucky looseři, protože přeci jen válet se hned vedle na pláži je lepší, než stres při závodění.

Pořádat World Air Games má velký potenciál. Soutěží snad ze všech leteckých oborů se zúčastnilo více než osm set závodníků z 55 zemí světa. Je škoda, že pořadatelé tak nějak zapomněli pozvat také novináře celého světa a tak se o akci moc nevědělo. Podle všeho o diváky zas až tolik nešlo. V Dubaji prý znají pouze dvě knihy: Korán a Guinessovu knihu rekordů.

Celkové pořadí:
1. Alexander Zhuperin - Nikolay Burov - Rusko
2. Marcin Szamborski - Michal Szamborski - Polsko
3. Thomas Morgenstern - Stefan Seer - Rakousko
4. Quentin Smith - Chris Summers - Velká Británie
5. David Monks - Tom Cunningham - Velká Británie
6. Martin Eigner - Strohmaier Thorsten - Německo
7. Marcel Stegmüller - Michael Schauff - Německo
8. Hans Wuthrich - Monika Arbenz - Švýcarsko
9. Alexander Tsenter - Vladimir Striyonock - Bělorusko
10. Eduard Malina - Jakub Horáček - Česká republika
11. Sakuna Kok - Thierry Basset - Francie
12. Dong Xiao - Chen Zhenfeng - Čína
13. Gamal El Din Husam - Mustafa Omar - Spojené Arabské Emiráty

Získali jsme nové zkušenosti, našli nové kamarády, zjistili jsme, že bez tréninku to dál nepůjde :) Děkujeme organizátorům za cennou zkušenost.
Pusťte si naše video:

Naši přátelé

Kontakt

Vrtulníkům rozumíme.

Email: monika@helisport.cz

Sledujte nás na:

Naši přátelé

Blue Sky Aviation

Lion Helicopters

Z fotogalerie

Back to Top