2. Běloruské závody vrtulníků, letiště Borovaya, Minsk 2016

MÁME ZLATO Z BĚLORUSKA!

Po zrušení závodu vrtulníků v Anglii jsme se rozhodli reprezentovat naši republiku v Bělorusku. Vyřídili jsme si nutné vízum a vyjeli směr letiště Borovaya na kraji hlavního města Minsk natěšení na 2. Běloruské závody vrtulníků.
Odjeli jsme v sestavě Eduard Malina - Jakub Horáček a Jaroslav Holub - Jiří Musil.

helicopter team czech

V Liberci jsme koupili dary - plzeňské pivo, přespali v Polsku a dojeli na hranice s Běloruskem. Zde jsme strávili tři hodiny našich životů, protože jsme po důkladné kontrole vozu zjistili, že do Běloruska můžeme dovézt pouze 3 litry alkoholu na osobu. Měli jsme tedy o 18 litrů více a museli jsme je nechat na Polské straně (v křoví).

Pro trénink jsme měli k dispozici dva vrtulníky R-44 a dvě Mi-2. S údivem jsme pozorovali co-piloty stojící na ližině. Věděli jsme, že tady prohrajeme :) Do závodu nastoupily posádky z Běloruska, Ruska, Ukrajiny a České republiky.

R-44 Belarus Czech team

Závod měl dvě disciplíny - vedení fenderu a slalom a létal se vyřazovacím způsobem. Dle slov manželky předsedy Federace vrtulníkového sportu Běloruska jsme se stali miláčky publika. Předpokládám, že jim vyprávěli naše zážitky na hranicích. Jardy posádka byla vyřazena v kvalifikaci. My jsme z kvalifikace ve fenderu postoupili do nejlepší osmičky, ale v té jsme prohráli.

V neděli jsme létali společně s Běloruskými posádkami štafetu. Oni s Mi-2, my s R-44. Poté, co my jsme pustili fender do posledního sudu odstartovali Bělorusové také s fendrem. Je zvláštní letět s pocitem, že se na vás dívá váš spoluhráč a sleduje vaše chyby, které ho demotivují k dalšímu úsilí. Ve vedlejší dráze je naopak váš soupeř a můžete po očku sledovat, zda je před vámi nebo za vámi.
Tuto štafetu jsme společně s Běloruskou posádkou vyhráli a získali jsme tím medaili za první místo.

Belarusian helicopter team czech

Minsk je krásné město, s milými lidmi. Nevíme, zda to bylo také tím, že jsme tam byli tak trochu exoti :) Všichni se nám snažili pomáhat a i přes jazykovou barieru by nás nejraději trénovali.
Získali jsme spoustu dalších přátel a dokonce jsme si mohli sednout do kokpitu největšího vrtulníku na světě - Mi-26.

Mi-26 Belarus Czech team

Cestou z Běloruska jsme se těšili na vyzvednutí piva... u kterého zrovna stálo auto hraniční stráže :)

Naši přátelé

Kontakt

Vrtulníkům rozumíme.

Email: monika@helisport.cz

Sledujte nás na:

Naši přátelé

Blue Sky Aviation

Lion Helicopters

Z fotogalerie

Back to Top