1. Mezinárodní mistrovství Číny ve vrtulníkovém létání

Aero Sports Federation of China

nás pozvala na 1. Mezinárodní mistrovství Číny ve vrtulníkovém létání, které se konalo 18. - 24. října 2018. Pořadatelem byla společnost Five Ring General Aviation, spolupořadatelem byla vláda a Armáda Čínské lidové republiky.

Na mistrovství nakonec z 16ti ohlášených dorazilo 13 posádek: čtyři čínské (z toho jedna z Hong Kongu), dvě ruské, dvě německé a po jedné z Rakouska, Polska, Švýcarska, Norska a z České Republiky nás reprezentovala posádka Eduard Malina - Monika Fidrová a rozhodčí Roman Svoboda.

Mimo uvedené státy dorazily rozhodčí také z Macaa a Ukrajiny. Létalo se na dvou místních Robinsonech R-44, na kterých se posádky střídaly na dvou paralelních drahách. Jednalo se o první mistrovství, ale byla bohužel vynechána disciplína Navigace, takže se létaly disciplíny Vedení fenderu, Přesnost visení a Slalom. Eda s Monikou, s mírnou nadsázkou, plánovali na navigaci ztratit 300 bodů a podívat se vrtulníkem na Velkou Čínskou zeď, která byla od místa konání několik kilometrů severně. Zajímavostí mistrovství bylo, že neproběhlo na letišti, ale na dostatečně velké ploše pro RC modely v severní části Pekingu.

Úvodní ceremoniál, pro který byl vyhrazen celý den, by se dal přirovnat k úvodním ceremoniálům na Olympijské hry. Bylo vidět, že si číňané na velkolepé ceremoniály potrpí. Po představení všech posádek a rozhodčích začala bohatá ukázka lidových kultur, tance s draky, ohňostroj, průlety vrtulníků, leteckou scenérii dokreslovaly upoutané závěsné balóny.

CIHO 2018 group

Soutěžní lety mistrovství proběhly v sobotu a k našemu údivu již nepřihlíželo tolik diváků jako na úvodním ceremoniálu. Přestože se mistrovství zúčastnily silné posádky z Ruska, Polska a Rakouska, povedlo se Edovi a Monice vybojovat na mistrovství diplom za skvělé 6. místo v disciplíně Přesnost visení a celkové 9. místo na mistrovství. Česká republika patří k světové TOP 10 vrtulníkového sportu. 1. mezinárodní mistrovství Čínské lidové republiky bylo také prvním mezinárodním mistrovstvím, pořádaném v Asii. Nikdy dřív v historii se závod vrtulníků v Asii nekonal a je otázka, zda naše posádka není prvními čechy létajícícími s vrtulníkem v Číně.

CIHO 2018

Při závěrečném ceremoniálu nám čínské posádky předvedly jejich způsob vrtulníkového sportu a sice přemísťováním koše s květinami pomocí železné tyče umístěné na ližině, otevíráním piva otvírákem připevněným na ližině a praskáním balónku, které byly připevněny na zemi. Naši noví čínští přátelé pro všechny zúčastněné připravili překvapení v podobě výletu na Velkou Čínskou zeď, oběd s výhledem na tento div světa a závěrečný luxusní banket. Na výlet jsme nafasovali jednotné uniformy, byl na nás skvělý pohled :) Museli jsme se naučit jíst s hůlkami a jsme obohaceni o mnoho nejen gastronomických zážitků z této obrovské země. Čínské posádky přislíbily účast na námi pořádaném mistrovství 2019 na letišti Kladno, které uspořádáme ve spolupráci se společností Blue Sky Aviation.

Skupina CIHO 2018

Střípky z Číny: snědli jsme omylem žabí stehýnka, skamarádili jsme se s hůlkami, polévka se jí na závěr oběda, s taxíky a obchůdky se všude smlouvá, Česká republika je prý v Kanadě, do centra Pekingu se hodí dýchací roušky, s pouličním osvětlením se v Pekingu moc nezabývají, autobusy se běžně otáčejí ve světelné křižovatce, lidi jezdí v protisměru, na skůtru se jezdí bez přilby a bez osvětlení a to i v noci, v dopravě nepotkáte nervózního řidiče, pouze se Vás snaží vytlačit. V Číně je běžné krkat, srkat, nesmrká se do kapesníku, o wc nemluvě, jiný kraj jiný mrav. Nedařilo se nám platit „naší“ kartou. Nic ve spojení s google a android nefunguje, facebook nejde, whatsapp jen někdy, email s obrázky neodešel, zachránily nás offline mapy.cz a dovezené vlastní tatranky :)

Skupina CIHO 2018

Před mistrovstvím Eda a Monika trénovali s vrtulníkem G2 Cabri společnosti Lion Helicopters. Část české výpravy podpořila společnost Blue Sky Aviation v čele s ředitelem Igorem Šlajchrtem a Dorda Auto s.r.o. Tímto bychom našim přátelům chtěli poděkovat.

Eda, Monika a Roman

PS: Jak se řekne Čínsky vrtulník?

Naši přátelé

Kontakt

Vrtulníkům rozumíme.

Email: monika@helisport.cz

Sledujte nás na:

Naši přátelé

Blue Sky Aviation

Lion Helicopters

Z fotogalerie

Back to Top