Portfolio

V ČR nový letecký sport byl založen během 1. Mistrovství České Republiky ve vrtulníkovém létání, Podhořany ČR 2015

 • založili jsme u nás nový sport - Helisport
 • účastnilo se 7 českých a 2 polské posádky
 • reportér Martin Vencl se s námi stal Mistrem republiky ve vrtulníkovém létání
 • získali jsme zájem medií (TV Nova, Prima, letecké a regionální deníky)

Účast reprezentačního družstva na 15. FAI Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání, Przylep Polsko 2015

 • čtyři české posádky létaly poprvé v historii na MS ve vrtulníkovém létání
 • obsadili jsme 30., 36., 40. a 41. místo
 • v kategorii junior jsme získali 3. místo
 • v kategorii národních teamů jsme získali 8. místo

Účast na 4. FAI World Air Games, Dubai Spojené Arabské Emiráty 2015

 • umístili jsme se na 10. místě ve světové špičce helisportu
 • dokázali jsme, že Česká republika patří do rodiny Helisportu
 • získali jsme spoustu nových přátel

Účast na 2. Běloruském závodě vrulníků, Borovaya, Minsk 2016

 • získali jsme medaile za první místo ve štafetě vrtulníků - disciplína fender
 • získali jsme opět spoustu nových přátel

Zorganizovali jsme 2. Mistrovství České Republiky

 • soutěžilo 16 posádek ze 7 zemí s 14-ti vrtulníky

Aero Sports Federation of China

nás pozvala na 1. Mezinárodní mistrovství Číny ve vrtulníkovém létání, které se konalo 18. - 24. října 2018. Pořadatelem byla společnost Five Ring General Aviation, spolupořadatelem byla vláda a Armáda Čínské lidové republiky.

Na mistrovství nakonec z 16ti ohlášených dorazilo 13 posádek: čtyři čínské (z toho jedna z Hong Kongu), dvě ruské, dvě německé a po jedné z Rakouska, Polska, Švýcarska, Norska a z České Republiky nás reprezentovala posádka Eduard Malina - Monika Fidrová a rozhodčí Roman Svoboda.

Ve dnech 8. - 10. září 2017 se na rakouském letišti Spitzerberg konal 6. díl Světového poháru Helicopter World Cup 2017.

Na letišti se sešlo 7 soutěžících vrtulníků, 14 posádek z Rakouska, Ruska, Německa, Česka a nová dámská posádka dorazila z Norska.
Česká Republika soutěžila se dvěma vrtulníky, posádka Malina - Fidrová na vrtulníku G2 Cabri a Vašťák - Hájek na Robinsonu R-44.

Na letišti Podhořany proběhlo ve dnech 19-20. srpna 2016 2. Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání Soutěžilo 17 posádek ze 7-mi zemí se 13-ti vrtulníky v disciplínách: Navigace, Přesnost visení, Vedení fenderu, Slalom a doplňkové disciplíně Freestyle - otevírání piva. Na konci mistrovství předvedl Maxim Sotnikov freestyle disciplínu.

Podrobné výsledky naleznete na webu: http://helisport.cz/vysledky-2mistrovstvi-cr-ve-vrtulnikovem-letani

MÁME ZLATO Z BĚLORUSKA!

Po zrušení závodu vrtulníků v Anglii jsme se rozhodli reprezentovat naši republiku v Bělorusku. Vyřídili jsme si nutné vízum a vyjeli směr letiště Borovaya na kraji hlavního města Minsk natěšení na 2. Běloruské závody vrtulníků.
Odjeli jsme v sestavě Eduard Malina - Jakub Horáček a Jaroslav Holub - Jiří Musil.

Světové letecké hry v Dubaji aneb jak Eda a Kuba s vrtulníkem na zkušenou letěli.

JSME VE SVĚTOVÉ TOP10 ! :)

Devět z deseti čechů se nás ptá, kde jsme na to vzali. Pokud jste ten jeden z deseti, přeskočte tento odstavec. Jídlo, ubytování, půjčení vrtulníku, dopravu, tréninky zaplatil pořadatel tedy Dubajský princ.

Již při příjezdu nastaly mírné komplikace. Očekávaný shuttle bus do hotelu na nás na letišti nečekal. A tak jsme jako nezkušení turisti, s uvolněnými svěrači z nastalé situace, nastoupili do nejdražšího taxíku v Dubaji. Byl to Lexus.

Jako historicky první české posádky jsme se zúčastnili 15. Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání.

Ve dnech 12. - 17. srpna 2015 na polském sportovním letišti Przylep u Zelené Hory proběhlo 15. Mistrovství světa ve vrtulníkovém létání. Mistrovství se zúčastnilo 46 posádek z 12 zemí. Soutěžilo se v kategorii senior, junior a ženy. Létalo se s celkem šesti různými typy vrtulníků. My jsme přiletěli s Robinsonem R-44 Raven I s imatrikulační značkou OK-STE a posádkou Eduard Malina - Jakub Horáček a Miloš Vomela - Oldřich Zumr a s Robinsonem R-44 Raven II s imatrikulační značkou OK-RAN s posádkou Jaroslav Holub - Vladimír Chejnovský a Marek Vašťák - Jan Hájek.

Eda Malina: V březnu 2014 ke mne přijel můj kamarád Honza Tvrdík (web: www.jan-tvrdik.cz) a říkal, že by se chtěl zúčastnit Mistrovství světa v letecké akrobacii kategorie Intermediate v Jihoafrické republice. Udělali jsme web, díky němu sehnali sponzory a Honza odletěl na MS. Zde zalétnul v první disciplíně skvělé druhé místo, ve druhé disciplíně desáté, další disciplíny se bohužel kvůli špatnému počasí zrušily. Celkově se Honza umístil na 4. místě.

První mistrovství České republiky vyhrála polská posádka bratři Martin a Michal Szamborski!

Není divu, prakticky nám přiletěli ukázat jak se to dělá. V pátek v předvečer soutěže jsme chtěli roztrhat pilotní průkazy poté, co nám ukázali jak se to má a nemá dělat.

Na druhém místě se již umístila česká posádka Eduard Malina a Martin Vencl. V celkovém pořadí první česká posádka, stali se tedy mistry republiky ve vrtulníkovém létání.

Krásná dívčí posádka z Polska obsadila třetí místo v celkovém pořadí - slečny Marysia Muś a Magda Woch.

Naši přátelé

Kontakt

Vrtulníkům rozumíme.

Email: monika@helisport.cz

Sledujte nás na:

Naši přátelé

Blue Sky Aviation

Lion Helicopters

Z fotogalerie

Back to Top