Martin Vencl se s námi stal mistrem republiky

Martin Vencl helisport

Eda Malina: Byl to trochu šílený nápad, přiznávám. Nicméně Martin je šílený reportér a zjistil jsem, že je i šikovný parťák do každé situace.

Asi měsíc před 1. Mistrovstvím České republiky jsem přišel o co-pilota, který si zranil ruku. Měl jim být Lubor Pokorný - letecký záchranář z Kbelské základny sloužící ve službě Pátrání a záchrana (SAR - Search and Rescue). Vzhledem k tomu, že jsem první mistrovství organizoval, neměl jsem v úmyslu ho vyhrát. Přemýšlel jsem jak nově vznikající sport co možná nejvíce zpropagovat. Kontaktoval jsem Martina Vencla a on řekl: "To víš že jo." (předtím jsme se neznali)

Martin přijel ve čtvrtek před závodem. Zkusili jsme si jeden cvičný let a zjistili že "ono to nějak půjde" ALE... Doufali jsme, že bude soutěžní den svítit sluníčko, aby Martin mohl odhadnout výšku kýblu nebo fenderu nad zemí. Bez stínu, který vrhá předmět na zem se výška předmětu nad zemí špatně odhaduje. Také jsme zjistili, další problém. Fender i kýbl je hodně těžký a špatně se s ním manévruje. Šli jsme se poradit s polskou ženskou posádkou a dámy si myslely, že si z nich utahujeme. Nevěřili, že spolu letíme poprvé. Celkem jsme nalétali tři dvacetiminutové tréninky. Čtvrtý let již byl soutěžní.

Navigační disciplína byl pro Martina vyhlídkový let kolem svahu Železných hor. Díky mé znalosti terénu jsem Martina degradoval na pouhý držák mapy a odhazovače nákladů. Kuželku trefil skvěle. Při příletu z trati jsem se natolik soustředil na přílet na čas, že jsem poslední zatáčku udělal na druhou stranu a na rozsvícení světlometu jsem úplně zapomněl.

Přesnost visení jsme vůbec netrénovali, šli jsme rovnou naostro a taky to tak dopadlo. :) Silové disciplíny jsme zalétali s Martinovou volně nataženou rukou, kterou občas hrdinně a naprosto přesně zvedl abychom se trefili do sudů. Bylo samozřejmě pod mrakem.

Při pohledu na výsledky jednotlivých disciplín zjistíte, že se nám velmi povedla navigace a v ostatních disciplínách jsme chytili alespoň nějaké body.

Celkově jsme se umístili na druhém místě. Polská mužská posádka před námi. Ženská posádka na třetím místě. Polská navigátorka mému navigátorovi na stupních vítězů vyčítala, že měl přeci být amatér. :) Jsme amatéři, ale první česká posádka v pořadí prvního mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání.

Video z vyhlášení výsledků - proslov Martina Vencla najdete v 12min04s

Naši přátelé

Kontakt

Vrtulníkům rozumíme.

Email: monika@helisport.cz

Sledujte nás na:

Naši přátelé

Blue Sky Aviation

Lion Helicopters

Z fotogalerie

Back to Top